21.7.18

BYEGM_Yabancı basına 15 Temmuz Paneli-Yılmaz Parlar

Yabancı basına 15 Temmuz Paneli

Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) T.C. tarafından Yabancı Basına 15 Temmuz  darbe girişiminin yıl devresinde 14 Temmuz 2018 Cumartesi günü İstanbul Conrad panel düzenlendi. 

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, 15 Temmuz Anma Etkinlikleri kapsamında İstanbul’da düzenlenen programda uluslararası basına hain darbe girişimi ve FETÖ Terör Örgütü hakkında bilgi verdi.

T.C.Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, demokrasinin zafer kazandığını, 15 Temmuz olayı ile birlikde, Türkiye’de darbe dönemlerinin sona erdiğini söyledi.  

120 civarında basın mensubun katıldığı panelde, Akarca, “Hain darbe girişiminin üzerinden geçen iki yılda, Türk halkı FETÖ gerçeğini tüm yönleriyle öğrendi. BYEGM de dünyanın bu gerçekleri görmesi için büyük gayret gösterdi.” dedi
Darbecilerin hukuk önüne çıkarıldıklarını ve ilk davanın tamamlandığını belirten Akarca, yargılamaları süren teröristlerin de hak ettikleri cezaya çarptırılacaklarına inandığını ifade etti. 

BYEGM Genel Müdürü  Mehmet Akarca, Türkiye’nin  pek çok darbeler maruz kaldığını, bağımsız politikalar sergilemeye başlandığında, Güçlendiğini ancak dış güçlerin devreye girdiğini ve bununla birlikde, askeri darbeler yapıldığını ifade etdi.
Akarca, “Halk darbelerden yoruldu. Darbeler ekonomize ciddi yaralar getirdi. Ülke kaç yıl geriye gitdi. 15 Temmuz olayında halkımız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokaklara çıktı, tankların üzerine yürüdü. Darbe girişimi başarısız oldu. Bu olay, Türkiye’de darbe girişimlerinin sona erdiğini ortaya koydu. Halkımız demokrasinin koruması için canlarını feda etti. Ülkemizin birliği ve beraberliği için şehitler verdik. Ama hainlerin, eli silahlı teröristlerin karşısında diz çökmedik. Halkımız destan yazdı. Türkiye güçlü ve özgür ülke.”

Yine eski darbeden yola çıkarak Akarca açıklamalarına şöyle devam etti: “Tarih bazen tekrar ediyor. 1960 yılında Türkiye Başbakanı Adnan Menderes Sovyetler Birliği’ne ziyaret etmeyi ve dönemin Sovyet lideri Nikita Kruşçev ile görüşmeyi planlıyordu. Fakat 27 Mayıs’ta Türkiye’de darbe yapıldı, Menderes idam edildi. 24 Kasım’ta Rus uçağının düşürülmesi ile Rus-Türk ilişkileri bozuldu. 7 aylık dönemde ilişkilerin daha da gerginleşmesi için dış kaynaklı güçler ve hainlerimiz ellerinden geleni yaptı. Haziran ayının sonlarında ilişkilerimiz düzelmeye başlayınca 15 Temmuz’da Sayın Erdoğan’a karşı başarısız bir darbe girişimi yaşandı. Demek ki Rus-Türk ilişkilerinin düzelmesinden rahatsız oldular. Evet tarih tekrar ediyor.”dedi.

241 vatandaşımızın şehit, 2 bin 194 vatandaşımızın gazi olduğu 15 Temmuz FETÖ Darbe girişiminde TBMM, Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığının Külliyesi’nin darbeciler tarafından bombalandığınıda  belirten Akarca,  FETÖ’nün çok gizli bir yapılanma olduğuna ve kırk yıldan beri Türkiye’de sınav sorularını çalarak yapılandığına dikkat çekti. 
Akarca“Biz artık 15 Temmuzları Türk halkının demokrasiye olan inancını ortaya koyduğu, canı pahasına sokaklarda göğüs göğse çarpıştığı, tanka, helikoptere karşı iman gücünün galip geldiği, halkın kazandığı bir mücadelenin yıldönümü olarak kutlamak istiyoruz.” dedi.
Türk milletinin Birinci Kurtuluş Savaşını Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığını belirten Akarca, “15 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gerçekleştirdiğimiz ikinci Kurtuluş Savaşı’nda halk ve demokrasimiz büyük bir zafer kazandı.” diye konuştu.
24 Haziran seçimlerine ilişkin de uluslararası basına açıklamalarda bulunan Akarca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm oyların yüzde 52.6’sını alarak Devlet Başkanı seçildiğini belirterek, yeni sisteme ilişkin bilgi verdi. Akarca, “Türkiye’nin önünün açılacağı günler gelecek. Hızlı, pratik çözüme ulaşabilmek, güçler ayrılığının tam olarak sağlanması için seçimler çok önemliydi. Bu sisteme kavuştuğumuz için çok mutluyuz. Türkiye’deki sistem değişikliğinin çok verimli olacağını hep beraber göreceğiz inşallah.” dedi. 

Akarca, FETÖ örgütün dünyanın birçok ülkesinde de faaliyet göstererek aynı zararlar getirbileceğinin altını çizdi.
Tüm ayrıntılarıyla 15 temmuz Darbe girişiminin bilgilerini paylaşan Akarca Yabancı basın mensupların sorularınıda geniş bir anlatımla cevapladı. 
Toplantı sonrasında da FETÖ konusunda isteyen yabancı TV kanalları Akarca ile röportaj gerçekleştirdiler.  

Akarca daha sonra gazeteci konuklarıyla beraber Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Basın mensupları, eğitimden sağlığa, hukuktan psikolojik desteğe birçok konuda çalışmalar yapan dernekte, Türk ve Suriyeli çocuklardan oluşan Renkler ve Sesler grubunun konserini izledi. Göçmen çocuklar yaptıkları ebru sanatıyla güzel eserlerini Yabancı basın mensuplarına hediye etdiler. 
Boğaz tekne turu ile İstanbul Boğaziçi kıyıları ve tarihi mekanlar tanıtıldı.
Ertesi günde Uluslar arası basın mensuplarına, İstanbul’un Kültür Sanat varlıkların bir kısmı, Ayasofya müzesi ve Topkapı müzesi gibi kültür gezisi düzenlendi.

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder