10.3.15

''OSMANLI'DAN CUMHURİYET'E KADINLAR''

Notre Dame de Sion Lisesi, frankonani ayı kapsamında 8 mart Dünya kadınlar günü münasebetiyle  ''Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Kadınlar'' Sergisi düzenledi.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, “Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Kadınlar” adlı   sergisi, 1880-1930 dönemi kartpostal koleksiyonunı ihtiva etmektedir.

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach katılımıyla gerçekleşen sergiye, Okul müdürü Yann De Lansalut, Türk müdür Suzan Sevgi, Yazar, Christine Peltre, Liz Behmoaras, Halkla ilişkiler müdürü ve Bireysel  Danışman, Dr.  Mireille Sadege,  Tv dizi ve sinema oyuncularımızdan Derya Şen, Çiğdem Polat başta olmak üzere pek çok sanatseverler katıldılar.

Okul müdürü Yann De Lansalut .ve  Fransa İstanbul Başkonsolosu  Muriel Domenach günün konusuyla ilgili birer konuşma yaptılar.

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Kadınlar adlı kitabın konusunu temel alan sergi   2014'te Notre Dame de Sion Lisesi desteğiyle Bleu autour Yayınevi tarafından basıldı.

Sergi, kitaba paralel olarak ve kartpostallar sayesinde, Osmanlı Devleti'nde Müslüman, Musevi ve Hristiyan kadınların portresini ortaya koymaktadır. Kartpostalın altın çağı 1880 ile 1930 arasındadır. Sergide esas olarak Pierre de Gigord'un koleksiyonundan yararlanıldı. Ayrıca Notre Dame de Sion Lisesinin elindeki resimler de kullanıldı. Bunlara dönemin karikatürleri ve mecmua makaleleri de eklendi. 

Tarihçi ve Oryantalizm uzmanı Christine Peltre, kendi yorumlarını, gezginlerin anlattıklarını ve aynı dönemden başka tasvirleri de kullanarak, 200 kadın portresiyle, Osmanlı Devleti'nin etnik zenginliğini de göstermektedir. Kitabın son sözüne imza atan gazeteci-yazar Liz Behmoaras ise, çağdaş Türkiye'nin kuruluşundan günümüze, kadınların özgürleşme öyküsünü ele almaktadır.

Serginin amacı, 20. yüzyılın başlarında, önce Osmanlı, ardından Türk toplumunda kadınların içinde bulunduğu koşullar üzerine bir düşünce ortaya koymak ve alışılagelmiş klişelerin dışına çıkarak yeni bir bakış sunmaktır.

Kadın portresi kartpostalları sergisi, gerek kamu alanında gerekse mahrem alanda olmak üzere, 200'den fazla kadın portresini bir araya getirmektedir. Sergi bize basit portrelerden öte, kadınların günlük hayat ve çalışma manzaralarını, ülkede kadın koşullarının gelişmesini ve nihayet, önce Osmanlıların, ardından Türklerin isteyerek modernliğe geçişini de göstermesi açısından önem taşımaktadır.

sosyal sorumluluk projesi kapsamında  “Pembe Aslında Siyahtır”, “Yalan Dünya”, “İsler Güçler Ters Köşe“, “Azap Yolu”, “Çocuklar Duymasın”,  “Düşman Kardeşler”, “Mihrap Yerinde”,    “Seksenler”Tiyatro, Tv Dizi ve sinema filmlerinden tanıdığımız oyuncularımızdan Çiğdem Polat Kadınlar günündeki mesajı eşit hakların eşit fırsatların kadınlara tanınmasını arzuluyor. Farklı rolleri rahatlıkla oynayan Türkiye’nin Shirley MacLaine’i olarak tanıdığımız Derya Şen ise “Sanatçı kimliğimle, Kadına şiddete şiddetle hayır diyorum.” Mesajlarını verdiler.yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder