9.4.14

Ersin Alok’un 1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi-Yılmaz Parlar

Ersin Alok’un 1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi

ISO Odakule Sanat Galerisi’nde “Türkiye’nin Sanayi Devrimi”ne ışık tutan sergi başladı
Fotoğraf sanatının ülkemizdeki yaşayan en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Ersin Alok’un, İstanbul Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirdiği “1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi” nin açılış kokteyli özellikle iş dünyası ve akademik çevreden büyük ilgi gördü. Açılış kokteyline, İFSAK Genel Müdürü Tanju Akleman, TML İnşaat Sanayi Ticaret ve Turizm A.Ş. Kurucu ortağı Oğuz Bozkurt, Tekfen Projeler Genel Müdürü Serpil Erolgil, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşen Akpınar, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Orhan Arseven ve daha birçok önemli isim katıldı.
Alok’un yarım asrı aşan fotoğrafçılık deneyiminden bir kesitin sunulacağı “1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi” nde sanatseverler Türk Sanayisi’ nin adım adım gelişiminin fotoğraflara yansımasını görme fırsatı yakalayacaklar. Türkiye’deki sanayileşme evrelerine ve dünden bugüne Türkiye’nin endüstri tarihine ışık tutacak olan “1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi”, 7 - 19 Nisan tarihleri arasında İstanbul Sanayi Odası Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.
Endüstri fotoğrafçılığı alanında ve diğer alanlarda pek çok ilkin temsilcisi kabul edilen Alok, Sanayi Fotoğrafları Sergisi’nde, yaklaşık 50 yıllık süreçte Türk sanayinin geçirdiği tüm evreleri, fotoğraf sanatı aracılığı ile gözler önüne seriyor.
Sanayi fotoğrafçılığının ortaya çıkışına yönelik açıklamalarda bulunan Alok, “Sanayinin teknolojiyle tanışmaya başladığı ilk yıllar olarak kabul edilen 1966, Türk Sanayisi için bir dönüm noktasıdır. Türk sanayisinin üretimde yaşadığı zorluklar ve bu zorlukların üstesinden gelme başarısını gösteren Türk sanayicileri, kendi birikimlerini yeni kuşaklara aktarmayı hedeflediler. Dünya pazarındaki yerini sağlamlaştırmak isteyen Türk sanayicileri, üretimi broşür, kitap, film gibi görsel materyallerle destekleyerek dünya pazarındaki hedefine ulaştı ve pazardaki varlığına güç kattı. Fotoğrafın bilinmeyen gücünü keşfeden Türk sanayicileri, üretimin yanında görsel materyallere yönelik çalışmalar gerçekleştirmeye başladı. Görsel malzemelere değer atfetmeye başlanması sonucu onun vazgeçilmez bir gücü olarak Türkiye'de sanayi fotoğrafı ortaya çıktı” dedi.
Alok, İstanbul Sanayi Odası Sanat Galerisi’nde düzenlenecek olan “1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi” ile ilgili, “Sanayinin teknolojiyle tanışmaya başladığı ilk yıllar olan 1966’da başlayan görsel çalışmalar, günümüze kadar getirildi. Bu sergi, 48 yıllık bir çabanın ardında sanayideki gelişmenin yanında, fotoğraf teknolojisindeki yeniliklerin boyutunu da göstermektedir” diye konuştu.
yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder