17.5.18

BAŞKANDAN DİPLOMATİK EŞLERE TÜRK MUTFAĞI-YILMAZ PARLAR

BAŞKANDAN DİPLOMATİK EŞLERE TÜRK MUTFAĞI..

Uluslar arası Sağlık Derneği Başkanı Dr.Fulya Sağlık tarafından tertip edilen, Türk Mutfağının en leziz yemeklerinin demonstrasyonu diplomatik misyon eşlerince ilgiyle izlendi.


15 Mayıs 2018 Salı günü Ramazan öncesi Uluslar arası Sağlık Derneği Başkanı Dr.Fulya Sağlık tarafından zengin çeşitliliği ve lezzetlerin buluşma noktası olan Türk Mutfağımızdan Hünkar Beğendi Kebap, Yayla Çorbası ve Gavurdağı Salatası yapımı TBB Litai Konukevinde Chef Murat Akbaş'ın sunumunda gerçekleşti.


Dr.Fulya Sağlık; Dünya mutfağında Türk Mutfağının yeri ve öneminin büyük olduğu , bunu daha iyi tanıtabilmek için bu tip etkinlikler düzenlediğini , Türkiye'nin her farklı bölgesinde ,yöresel lezzetlerin yer aldığı Osmanlı mutfağından günümüze çok değişik ve çeşitte lezzetlerin biraraya geldiği Türk Mutfağının dünyada daha iyi tanınmasını sağlamak için Ankara'da bulunan yabancı diplomatik misyon eşlerinin bizim yemek kültürümüzü öğrenmeleri için çalışmalarımıza devam edeceğiz dedi.


 Hünkar Beğendi Kebap hazırlanırken ve pişirilirken önemli püf noktalarına dikkat çeken Chef Murat Akbaş, yemeklerin tadılmasında  yabancı diplomatik misyondan çok beğeni aldı. Yabancı konuklar görsel olarak yapım aşamasını izlerken, tarifler yazılı olarak da kendilerine verildi. Ülkelerine gittiklerinde bu leziz yemeklerimizi mutlaka yapacaklarını ifade ettiler.


Etkinliğe katılan ülkeler; Kazakistan, Hindistan, Pakistan, Hollanda, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, Malezya, Endonezya, Afganistan, Japonya, Bangladeş,Tunus, Meksika...


Yemeğin finalinde üzerinde Türk bayrağı bulunan özel olarak hazırlanmış beyaz pasta  görev süresi dolan ülkelerine dönecek olan diplomatik eşlerle beraber Dr.Fulya Sağlık tarafından kesildi.


Fulya Sağlık konuşmasında; Uluslar arası dostluğun, arkadaşlığın, kültürel ve sosyal alışverişin çok önemli olduğunu vurgulayarak ,etkinliğe katılan diplomatik misyona teşekkür etti.


yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder