8.4.18

Almanya’ya Yatırım Fırsatları-Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı-Yılmaz Parlar

 Almanya’ya Yatırım Fırsatları

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, iş adamlarını yatırımlar hakkında bilgilendirdi.


Moderatörlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ve YAPDER Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin bir yatırım ve ticaret merkezi olarak sunduğu Almanya'ya yatırım fırsatları'nın ele alındığı toplantı 05 Nisan 2018, Perşembe günü Perpa'da gerçekleşti


Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) ekonomide ortak akıl oluşturmak girişimcilere ve iş dünyasına yeni ufuklar kazandırma ve bilginin paylaşımına dönük toplantı kapsamında düzenlediği seminere, PERPA Yönetim üyeleri, Çeşitli örgüt Başkanları, Temsilcileri, iş adamları katıldılar.


Persiad Başkanı Hasan Akdemir, Yapder Başkan Vekili Mehmet Gözcü, Perpa B Blok Yönetim Kurulu Üyesi Köksal Yavuz ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko birer konuşma yaptılar.

Perpa olarak verdikleri destekleri yineliyerek iki blok yönetimi olarak her zaman bu tür faaliyetleri destekleyeceklerini söylediler.
Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) Başkan yardımcısı Mehmet Gözcü  “Ekonomide ortak akıl oluşturmaya çalıştığımız, girişimcilere ve iş dünyasına yeni ufuklar kazandırma ve bilginin paylaşımına dönük toplantılarımız devam ediyor.” Dedi ve Yaptıkları faaliyetlerden özet bilgiler sundu.
Moderatör Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ve YAPDER Başkanı Celal Toprak önce salondaki katılımcıların hangi konularda bilgiye ihtiyaç duyduğunu tesbit amacıyla salonun isteklerini ve fikirlerini alarak sunucunun konuşmasına şekil vermesini sağladı.

NRW.INVEST Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem AKKAYA, “Avrupa Pazarlarına Çıkış Kapısı: Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti.”


Bölgede şirketleşmek isteyen iş adamlarına bürokratik destek vermek için çalışmalar yapan, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansının, Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, Kuzey-Ren Vestfalya'da 17 milyon nüfus yaşadığını, Düsseldorf'u merkez alındığında 17 milyon tüketiciye ulaşmak mümkün olduğunu, Bu çember biraz büyütülürse yarıçapı 500 kilometre olan bir alan Amsterdam, Paris, Münih, Londra, Berlin gibi şehirleri de kapsıyarak 160 milyonun üzerinde tüketiciye ulaşmanın avantajını hatırlatdı.


Türkiye kadar gayri safi hasıla üreten, Dünya çapında da ilk 20'ye giren, Dünyanın en büyük fuar merkezi olma önemli özelliği olan Eyaletin önde gelen sektörleri, makine imalatı, gıda, kimya, metal, otomotiv, elektrik-elektronik olarak sıralanıyor.


Cirosu yüksek Alman firmaların üçde birinden fazlasının şirket merkezleri, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunması ve satın alma merkezlerinin eyalette faaliyet göstermiş olmaları, Yatırım için büyük avantaj sağlıyor.


Eyaletten Türkiye'ye en çok makine, taşıt ve yedek parça, kimyasal ürünleri ve metal ürünler satılıyor. Buna karşılık eyalet Türkiye'den en fazla hazır giyim alıyor. Daha sonra sırasıyla taşıt ve taşıt yedek parçaları, tekstil, makine ve elektrik-elektronik sektörleri geliyor.


Yine verilen bilgilere göre; Almanya’nın en önemli otomotiv merkezleri arasındadır. Seri üretim yapan uluslararası holdinglerden çoğunluğu orta ölçekli yan sanayi işletmelerine ya da elektromobilite alanında faaliyet gösteren firmalara kadar Kuzey Ren-Vestfalya otomotiv endüstrisi ile ilgili tüm alanlarda geniş bir altyapıya sahiptir. Özellikle de KOBİ'ler son derece modern ürünleriyle piyasaların talepleri doğrultusunda hareket edebilmekte ve tüm sektörlere yönelik yeni teknolojik gelişmeleri gerçekleştirebilmektedirler.


NRW.INVEST, Düsseldorf, Köln, Duisburg, Essen şehirlerinin de içinde bulunduğu Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin Ekonomik Kalkınma Ajansıdır. Söz konusu ajansın resmi Türkiye temsilciliği olarak, yurt dışında şirketleşip işlerini Avrupa’ya taşımak isteyen Türk iş insanlarına bölgemizi tanıtarak danışmanlık ve bürokratik destek veriyoruz. Bir Alman kamu kurumu olarak bu hizmetlerimizi ücretsiz sunuyoruz. Kuzey Ren-Vestfalya, Türkiye pazarında başarılı bir şekilde faaliyet gösterip yurtdışında da var olmak ve pazar kazanmak isteyen Türk firmaları için Avrupa’ya mükemmel bir çıkış kapısı teşkil etmektedir.Yine sunumla ilgili bilgiler; Yüzölçümü 34.112 kilometre kare, Nüfus 17,9 Milyon, Yerleşim Yoğunluğu 524 kilometre kare GSYH 670,0 Milyar Euro, Kişi başı GSYH  36.509 Euro, Çalışan Sayısı 9,3 Milyon, Kişisel Tüketim 354,4 Milyar Euro, İhracat 180,0 Milyar Euro, İthalat 207,0 Milyar Euro, Doğrudan Yabancı Yatırımlar; 180,9 Milyar Euro,

Almanya’da toplam 1.492.580 Türk vatandaşı yaşamaktadır. Almanya’da ikamet eden her üç Türk vatandaşından biri Kuzey Ren-Vestfalya’da yaşamaktadır. Kuzey Ren-Vestfalya’da ikamet eden Türkiye kökenli 23.000 kişi kendi işinin sahibidir. Kuzey Ren-Vestfalya’da Türk işverenler tarafından istihdam edilen çalışan sayısı 120.000’dir.
Türkiye’den gelen firmalardan;

Tekstil firmaları; Anka Grup Tekstil, Zamate, İşmont, On-At, Yünsa, Jeel, Reha, Cipo, Saray Halı, Salto Tekstil, Sarar, Eroğlu, Rodi Giyim, Eke Tekstil, Galvanni gibi marka sahibi firmalar

Gıda firmaları;TADIM Gıda, Köfteci Ramiz, Apaz Gıda (Baydöner), EM Gıda (Çiğköftem), Koru Bal, Nasifoğlu Tarım, Sera Food
Otomotiv firmaları: Rollmech Automotive, Aktaş Hava Sistemleri
Kuzey Ren-Vestfalya Açısından Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) Teşkil Eden Türk Firmaları
Sanayi üretimi yapan firmalar: Asil Çelik, TEKSO Soğutma Sistemleri, SAFKAR Taşıt Klima Sistemleri, Yılmaz Redüktor, Coşkunöz Radyatör, Kösedağ, ESCO Isıtma Cihazları, Sembol Ambalaj, Bekap Metal, Epsan Plastik Nedex, Termikel, Sünjüt, Korozo Ambalaj, Egesim, İşbir, Polat Group Redüktör, Altınay Robot Teknolojileri

Tıp Teknolojisi Firmaları, ATT Medikal Estetik ve Kozmetik, PMS Medikal Ambalaj, Şanlılar Tıbbi Cihazlar, Mobilya firmaları: Koleksiyon, Alfemo, Ersan Madeni, Gürkan, Lojistik firmaları : Gökbora, İnci Lojistik, İkra Nakliyat, Omsan, Demirakça Nakliyat, Barsan Global Logistik, ABC Ulus, Turkon

Turizm firmaları; Onur Air, Atlas Global, OTİ Holding
Medya Kuruluşları; Pana Film, İsme Filmproduktion
Ores Tanıtım, ÜÇGE, Flormar
Derkon Deri, Tureks (Nuca) Deri Kemer
Kitapyurdu, Ordu GmbH
Pado Mühendislik, Piramit Halı, Yalçınlar Alüminyum

Türk Firmalarının Yatırım Amaçları, Pazarın ortasında olmak ve müşterinin ihtiyaçlarını anında ve doğrudan karşılamak. Satış ofisleri, show roomlar, satış sonrası hizmet. Finansman kaynaklarına yakınlık. Yeni tedarikçiler: Avrupa’lı rakiplere tasarım, moda, yenilik, finansman, teşvik sağlayan mühendisler, modacılar, kredi kurumları, yatırım ve strateji danışmanlarından faydalanmak

Made In Germany’ ibaresi ile ürün satmak
Kuzey Ren-Vestfalya’da Yerleşik Tanınmış Yabancı Firmalar
19.000’ün üzerinde yabancı firma Almanya ve Avrupa faaliyetlerini Kuzey Ren-Vestfalya üzerinden yürütüyor. Yabancı yatırımcılar burada yaklaşık 1 milyon insana iş imkanı sağlıyor.

Kuzey Ren-Vestfalya – Yabancı Yatırımcıların Avrupa Merkezi Almanya’ya yapılan toplam doğrudan yabancı yatırımların %23’ü (434 Milyar Euro) Kuzey Ren-Vestfalya’ya yapılıyor.


Son yıllarda sayıca en fazla yabancı yatırımın geldiği ülkeler arasında Çin, ABD ve Japonya’nın yanında Türkiye’de yer alıyor.


Etkinlikler NRW.INVEST yıl boyunca gerçekleştirdiği etkinlikler aracılığıyla sunduğu ücretsiz danışmanlık hizmetini iş dünyasına duyurmakta ve Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin tanıtımını gerçekleştirmektedir.


Tanıtıcı ve bilgilendirici faaliyetler;Reklam ve ilan çalışmaları, Sanayi ve Ticaret odaları işbirliğinde gerçekleştirilen, bilgilendirme seminerleri, Çeşitli sektörlere yönelik organizasyonlar


Fuar katılımları; NRW.INVEST GmbH – Kalkınma sektöründe 50 yıllık tecrübe % 100 Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin İştiraki, Merkezi Düsseldorf, yurt dışında iki şirkete ve onbir irtibat ofisine sahip Şirket Yönetimi: Petra Wassner (CEO)

28’i Düsseldorf’ta, 35’i yurt dışı irtibat ofislerinde olmak üzere toplam 73 çalışan görev almaktadır

Uzmanlık Alanları: Kuzey Ren-Vestfalya’nın bir yatırım bölgesi olarak uluslararası alanda pazarlanması Yabancı yatırımcıların Kuzey Ren-Vestfalya’ya yerleştirilmesi, Yabancı şirketlere Kuzey Ren-Vestfalya’da yardımcı olmak, Belediyeler bazında ekonomi teşvik ve destek hizmetleri Önemli Network Partnerleri.


Türkiye’deki Muhatabınız Kuzey Ren-Vestfalya’ya yatırımı düşünen Türk şirketlerin başvuruları için ilk hareket noktası.


NRW.INVEST Türkiye, bir yatırım ve kuruluş yeri olarak Kuzey Ren-Vestfalya hakkında, buradaki yatırım ortamı ve koşulları, buradaki hukuksal ve sosyal çerçeve ve koşullar, şehirler ve yatırım yerleri, fuarlar ve pazar fırsatları konularında girişimcileri bilgilendirmektedir.


Yatırım kararı sonrası yatırımın gerçekleştirilmesi ve bölgeye yerleşilmesi aşamasında NRW.Invest GmbH’nın sunduğu hizmetler konusunda bilgilendirme.


yilmazparlar@yahoo.com

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder