26.12.17

AYA Gallery’nin Yeni Yıl Müzayedesi-Yılmaz Parlar

AYA Gallery’nin Yeni Yıl Müzayedesi
AYA Gallery - Müzayede Evi’nin organize ettiği ikinci Yeni Yıl Müzayedesi 23 Aralık 2017 Cumareesi günü Levent Park Dedeman hotelde  gerçekleşti.
Müzayedede toplam 51 lot satışa sunuldu. 

Levent Park Dedeman hotelde karma ve solo sergiler ve düzenli müzayedeler gerçekleştiren AYA Gallery’nin Küratörü ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk yabancı kadın Müzayede Yöneticisi Yuliya Ergene mükemmele birsunumla hiperaktiflik kazandırdığı müzayedeyaptığımız kısa söyleşide  Yuliya Ergene Yeni Yıl öncesi yaptıkları Müzayedelerde özellikle küçük eserlere çokça yer verdiklerini, herkesin ulaşabileceği rakamlarda insanların sevdiklerine sanat hediye etmesini istediklerini söyledi.
Ergene “Orijinal eserler değer kaybetmedikleri gibi gün geçtikçe değerlenirler ve ayrıca eşsiz olduğunu düşündüğümüz kişilere verilebilecek en ideal hediye olabilirler.” Tüketim maddeleri gibi eskimelerin söz konusu olmadığını, şahısları anlatdığını ve hatırlatıdığını ifade etdi. 
Müzayede Ukrayna 2015 Güzeli Anastasıa Lenna, Ukrayna 2016 Mankenlik yarışma birincisi ve Türkiye adına Amerika Las Vegas Dünya Mankenler yarışmasına katılan finalist olan Diana Osypenko ve dini mekanlar turizm rehberi Ludmila Hozyesa, Türkiye’nin İlk Yabancı Kadın Müzayede Yöneticisi Yuliya Ergene^yi yalnız bırakmıyarak müzayede katıldılar. Ayrıca ressam Manda Noorzad, Aysel Pandora’da müzayedeyi izleyenler arasındaydı.

Levent Park Dedeman Hotel- Aya Gallery- Müzayede
2018 Yılı içerisinde de müzayedeler gerçekleştirmeye devam edecek olan AYA Gallery - Müzayede Evi etkinliklerinde toplum yararına çalışan derneklerle işbirliği yapmaktan ve hayata katkı sağlamaktan da mutluluk duyuyor. 5. Müzayede’de de OGAD yararına satılan 51. Lot’tan elde edilen tüm gelir Otizm Güçlü Aile Derneği’ne bağışlandı.  Çocuklara büyüklerden gelen bu hediye paha biçilemez.
Müzayede sergilenen eserlerin sanatcıları ünlü ve ödüllü ressamlar dikkat çekdi.
Başda Arp ve Park Galery ortaklarından ressam Pınar Kanber’in kervansaray eseri yüksek fiyatda alıcı buldu. Diğer tabloların sanatcılarılarından bazıları;
Sofya’da doğan Cristo Yotov, Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü mezunu, Bulgar Ressamlar Birliği üyesi olan sanatçı, çalışmalarının bir bölümünü Türkiye’de yürütmektedir ve kişisel sergilerinden 18’ini Türkiye’de açmıştır. 

Arman Allahverdiyan Bakü’de doğmuştur. Çocukluk yıllarında yerel bir sanat atölyesine katıldı. 90’lı yıllardan bu yana farklı sanat türlerine ait birçok eser meydana getirmiştir. Her zaman yeni ve yaratıcı denemeleri hedefleyen Arman sanatta benimsediği ilkeyi Salvador Dali’nin şu ünlü sözleriyle açıklamaktadır:” Mükemmellikten, kusursuzluktan korkmayın; çünkü ona asla ulaşamayacaksınız.”
Ukrayna Tokmak kentinde doğan Valentin Rekunenko, Dnepropetrovsk Güzel Sanatlar Okulu’ndan mezun oldu. 1987 yılından bu yana Union of Artist of Ukraine (Ukrayna Sanatçılar Birliği) üyesi
Cana Karlı Tokcan, Ankara doğumlu,  Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyat bölümünü burslu olarak bitirip, Hacettepe Üniversitesi’nde eğitimini tamamladı. İtalya Büyükelçiliği bünyesinde İtalyan Ticaret Odası’nın Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı. Tokcan, son dönemde çoğunlukla baykuş figürleriyle tanınmaktadır.

Gürcistanda dünyaya gelen Davit Ughrelidze, 1972 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen uluslararası resim sergisinde Onur Ödülü aldı. Tiflis Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Uzun yıllar kitap, illüstrasyon ve heykel çalışmalarının yanı sıra tiyatro dekor ressamı olarak görev yaptı. 
Genellikle yağlıboya çalışan Ughrelidze’nin işlerinde, kendine özgü tekniği ve özgün renk paletiyle güçlü bir desenin ön plana çıktığı, kimi zaman naife varan, sakin ve duru bir üslup göze çarpar.

Gürcistan doğumlu olan Teymur Ağalıoğlu, Tiflis Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olan ve elliyi aşkın kişisel ve karma sergiye katıldı. Ağalıoğlu’nun eserlerinde, doğada yalnızlık hissini öne çıkaran kompozisyonlarla yalın bir anlatım ön plana çıkar.
İstanbul’da doğan Nihat Evren Derman, babası Ressam Hüseyin Cahit Derman’ın yanında resme başladı. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nü bitirdi. Serigrafi, litografi, gravür, fotoğraf, seramik, heykel ve iç mimari çalışmaları bulunmaktadır.   

İskilip’de doğan Nusret Dökmeci, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde ekonomi ve maliye eğitiminin ardından Türkiye Çimento ve Toprak Sanayii T.A.Ş’de müfettişlik ve fabrika genel müdürlüğü görevlerinde bulundu.  Hikmet Çetinkaya Resim Atölyesi’nde sanat çalışmalarına devam etmektedir. 
Bayburt doğumlu olan Turhan Savaş, Eğitimini Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır.  Kara kalem, çini mürekkebi, sulu boya, yağlı boya, akrilik gibi çeşitli malzeme ve teknikleri araştırıp kullanarak eser veren Savaş, saydam ve dokunaklı yapısının sürekli kendisini etkilemesi nedeniyle sulu boya tekniğine ağırlık vermektedir.
 
Sanat camiasına kazandırdığı Kuzeyli ressamlarla tanınan AYA Gallery, Park Dedeman Levent ve Mövenpick Hotel İstanbul Golden  Horn bünyesinde organize ettiği iki ayrı galeri alanında düzenli sanat sergileri ve müzayedeler gerçekleştirmektedir. Portföyünde bulunan 50'ye yakın sanatçının eserlerini, 'kaleydoskop by AYA' markasıyla düzenlediği karma seçkilerle ve ayrıca solo sergilerle sunan AYA Gallery, modern hayatın vazgeçilmez yaşam merkezleri olan otellere sanat galerileri kurarak, şehrin hızlı temposundan uzaklaşmadan güzelliklere yaklaşmanızı mümkün kılıyor. Daha önce plastik sanatları hayatına katmamış insanları resim sanatı ile tanıştırıyor, boş duvarları orijinallerle buluşturuyor.
Misyonu sadece toplumlar arasında sanat köprüsü inşa etmek değil, aynı zamanda sanat ve toplum arasındaki incelmiş bağları kuvvetlendirmek. Yarının büyüklerine düşlerini kaybetmemeleri için güç vermek de severek yaptıkları işlerden.
yilmazpar@yahoo.com 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder