13.11.17

Design Week Turkey-2017-Yılmaz Parlar


TASARIMIN POTANSİYELİ  
Ekonomi Bakanlığı ve TİM işbirliğinde düzenlenen “Design Week Turkey” Tasarım haftası zirvesi 8-12 Kasım 2017 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

Teması; “Tasarımın Potansiyeli”olan, Design Week Turkey’e 103 konuşmacı, 32 konferans ve panel, 17 sergi, 52 tasarım ofisi ve bireysel Tasarımcı,13 firma standı,14 atölye katıldı.

Design Week Turkey’de Konferanslar, sergiler ve atölyeler yaptıkları programlarla, tasarımın farklı disiplinlerini buluşturdu.Tasarımcıların, tasarım ofislerinin, sanatçıların, üniversitelerin, tasarım okullarının, tasarım platformlarının sergileri ve Türkiye Tasarım Haftası’na özel hazırlanmış enstalasyonlar oldukca yoğun ilgi gördü.

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) iş birliğinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Tasarım Haftası kapsamında yapılan Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Ödülleri törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katıldı.

Zeybekci, Türkiye'nin fason üretim merkezi olmak istemediğini belirterek, "Artık böyle devam edemeyiz. Bilgiyi, tasarımı satın alan değil, üreten bir ülke olmalıyız. Türkiye'nin büyümesiyle tüketim alışkanlıklarını belirleyen, dağıtım ve tüketim kanallarına hakim olan bir ülke olmalı, bilgiyi, tasarımı satın alan değil, üreten bir ülke olmalıyız." dedi


TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi  "Tasarıma para harcamaktan çekinmeyin. Geçtiğimiz sene ilk kez düzenlenen Tasarım Haftası'na 24 bin tasarım tutkununun katıldı. Birliklerimiz tarafından 25 yıldır 200’ün üzerinde tasarım yarışması düzenledi.   Design Week Turkey’de de finalistlerin tasarımlarını sergiliyoruz. Tasarım alanında istihdam edilenler için ve tasarım merkezi açan firmalar için muazzam devlet destekleri var.”şeklinde teşviklerin olduğunu söyledi.

Gözümüze çarpan standlardan biride Uşak’ı Tasarım Merkezi yapmaya hedefli Uşak üniversitesi oldu.
Uşak üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri stantlarında tasarladıkları deri ürünlerini tantma fırsatı buldular.

Güzel Sanatlar Fakültesinin gerek öğrencileriyle gerekse öğretim görevlileriyle yaptığımız söyleşide tasarladıkları ürünleri tanınmış firmalar tarafından alındığını pek çok tanınmış firmalara özel çalışmalar hazırladıklarını belirtiler. 
Bunun bir göstergesi olarakda, Bir öğrencinin Matraş firmasına özel yaptığı tasarımı görüntüledik. 
Bu yıl ilk mezunlarını verecek olan Moda Tasarımı Bölümü deri ve tekstil sektörlerine genç tasarımcılar kazandıracak olmanın heyecanı içerisindeler.
Söyleşide öğretim görevlileri “Uşak üniversitesi olarak Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından koordine edilen ve Kalkınma Bakanlığı ile eşgüdüm halinde yürütülen, Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve Ihtisaslaşması temalı program kapsamında deri, tekstil ve seramik alanlarında ihtisaslaşmak üzere seçilmesinin ardından, bu alanlardaki çalışmaları yoğunluk kazandı.” Dediler.
Ayrıca Tasarım merkezi hakkında “Söz konusu program kapsamında üniversitede kurulması planlanan tasarım merkezi ile bu sektörlerin ihtiyaç duyduğu genç tasarımcıların desteklenmesinin yanısıra inovatif tasarımlarla üniversite sanayi işbirliği güçlendirecektir.” Açıklamalarında bulundular.
Böylelikle “Üstlendiği bu misyonla Design Week Turkey etkinliklerinde kendilerini tanıtma fırsatı bulan genç tasarımcılar alanlarında öncü kurum ve kuruluşlarla bir araya gelme imkanı buldular.”şeklinde yakaladıkları fırsatı ve memnuniyetlerini belirtdiler. 
yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder