12.11.17

8. Boğaziçi Zirvesi -Geleceğin Tasarımı; Küreselleşmenin Yeni Sınavı-Yılmaz Parlar

8. Boğaziçi Zirvesi
“Geleceğin Tasarımı; Küreselleşmenin Yeni Sınavı”

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Uluslararası İş Birliği Platformu’nun (UİP) tarafından düzenlenen
28-30 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.
8’inci ‘Boğaziçi Zirvesi 11 kasım 2017 Cumartesi günü InterContinental Ceylan Hotelde yapılan Basın Toplantısıyla teması ve programı hakkında basın mensupları bilgilerinildi.

Basın Toplantısına, UİP Kurucusu Cengiz Özgencil UİP Global Danışma Kurulu Eş Başkanı Türkiye'nin ilk Avrupa Birliği Eski Bakanı ve Başmüzakereci. Eski  Devlet Bakanı Egemen Bağış ve Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Markus C. Slevogt katılıdılar.
Her üç konuşmacıda Barışın yolunun ekonominin içinden geçtiğini belirtdiler.

Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) Kurucusu Cengiz Özgencil, Türkiye’nin bölgesel ve küresel ölçekte etkin tanıtımını yapmak amacıyla iş ve siyaset dünyasının liderlerini ağırlıyan Boğaziçi Zirvesinin siyasetden uzak ekonomi odaklı bir zirve oluşunu, aralarındaki ticaret hacmi 3.3 trilyon USD'ye ulaşan 70'den fazla ülkeden, 2000'ni aşkın katılımcı, 200'e yakın üst düzey bürokrat ve iş dünyasının  liderlerini bir araya getirdiğinin altını çizdi. Ayrıca devletden maddi destek almadan yürüttüklerini dile getirdi.
Cengiz Özgencil, Şimdiye dek aldığımız resmi konfirmasyonda 71 farklı ülkeden katılımcılarımız olacak. Eş zamanlı panellerle 3 günde toplam 37 panel, 176 konuşmacımız var. Bunların 125’i yabancı katılımcılardan oluşuyor.’’ Rakamsal bilgiler verdi.

Özgencil, ‘‘Uluslararası kamuoyunu yakından ilgilendiren iş, siyaset ve akademi camiasından kıymetli konuşmacılar, İstediğimiz Dünya başlığı altında enerji, yatırım ve iş geliştirme modelleri  gibi konulara odaklanacaklar. 8. Boğaziçi Zirvesi’nde  temel çıkış noktamız yine uluslararası işbirliği ve sürdürülebilir diyaloğa katkıda bulunmak olacaktır.

Eş zamanlı oturumlarda Katar Al Attiyah Enerji Vakfı ile ortak tam gün enerji panelleri düzenliyoruz.

Birleşmiş Milletler ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Hindistan ile yaptığımız görüşmeler sonucu beceri geliştirme ile ilgili panellerimiz olacak. Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası olarak ortak bir Alman Ticaret paneli düzenliyoruz. Sanat ağırlıklı 2 panelimiz, spor panelimiz ve kadın konusunu işleyeceğimiz sosyal kültürel içeriklerimizi kapsayan panellerimiz olacak. İstediğimiz Dünya Küreselleşmenin Yeni sınavı ana başlığı altındaki panellerin kapanışını da üniversitelerin rolü ile yapacağız. Bu konuda da yurt dışından çok değerli üniversite rektörlerini ve dekanlarını ağırlıyoruz.”dedi

“Geleceğin Tasarımı; Küreselleşmenin Yeni Sınavı” temalı 8. Boğaziçi Zirvesi ile ilgili, Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) Global Danışma Kurulu Eş Başkanı Egemen Bağış, ‘‘Boğaziçi Zirvesi 8 yıldır Türkiye’nin dünyayla iletişiminde çok önemli köprülerden biri haline geldi. Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen Zirve’de önemli uluslararası iş anlaşmalarına zemin oluşturuldu. Bu sene de Türkiye’nin hem dış politikasına hem de dış ticaretine büyük etkide ve katkıda bulunacak bir zirve hazırlandı.

Bazıları Türkiye’nin dünyada yalnızlaştığını iddia ediyor, fakat geçtiğimiz hafta UNESCO yönetim seçimlerinde Türkiye’nin gösterdiği performans bu iddianın doğru olmadığını ortaya koydu. Ümit ediyoruz ki Boğaziçi Zirvesi’nde bunu bir kez daha ortaya koyacak.

Orta Doğu’daki ihtilaflı tarafların bile Boğaziçi Zirvesi’nde bir araya gelmesini hatta uzlaşmasını ümit ediyoruz.

Geçmişte ülkeler arasındaki siyasi ilişkiler ekonomik ilişkileri belirledi. Günümüz şartlarında artık ekonomik ve ticari ilişkiler, siyasi ilişkileri yönlendirmeye başladı.
Almanya ile ilişkilerin en zor dönemecinde bile Türkiye’deki en büyük rüzgar enerjisi ihalesini bir Alman şirketinin aldığına şahit olduk. Bu da gösteriyor ki rakamlar ve ticari mantık her zaman bir adım önde gidiyor.
Boğaziçi Zirvesi’nde bir de Avrupa Birliği paneli yapılacak. Türkiye - Avrupa Birliği ilişkileri belki umduğumuz noktada değil bugün ama AB hedefi her zaman Türkiye için milli bir hedef olmuştur. Bu çerçevede AB standartlarında bir ülke olması -üye olup olmaması çok önemli değil-  ama o yaşam kalitesini vatandaşlarına sunabilmesi için bizim reformlarımız önemli. Bu da karşılıklı diyalog ve teşvikle geçrekleşecektir. Bu nedenle 8. Boğaziçi Zirvesi’ndeki bu paneli de önemsiyoruz .’’ açıklamalarında bulundu.

Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Markus C. Slevogt, ‘‘Görevimiz Almanya  ve  Türkiye arasında karşılıklı olarak  ticari ve yatırım ilişkilerini teşvik etmek. Rakamlardan da ne kadar yoğun yatırımların olduğunu  görüyorsunuz .Tüm yıl boyunca Alman şirketleri ortalama her yıl Türkiye’ye minimum yarım milyar euro yatırım yapıyor. İki ülke arasında ekonomik ilişkilerin yapısal ve pozitif olması özellikle  ilgi ve hassasiyet gösterdiğimiz bir konu. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bunu teşvik etmeye çalışıyoruz.

Biz iki ülke arasında ticari iletişim kanalını pozitif ve açık tutma taraftarıyız.   Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası olarak zirvedeki panelde Alman şirketleri olarak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında konuşacağız. Uzun yılladır çok başarılı olan bu zirve, ciddi ve önemli bir girişimdir. ’’şeklinde ifade etdi.

Bankacılık, finans, telekomünikasyon, enerji, inşaat ve ulaştırma sektörlerinde çeşitli konuların derinlemesine konuşulacağı Boğaziçi Zirvesinde, UIP’in enerji panelleri partneri Abdullah Bin Hamad Al-Attiyah Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Vakfı’nın (ABHA) da katılımıyla enerji sektörünün lokomotiflerini ağırlayarak yatırımcıların dikkatini Türkiye’ye çekmeyi hedefliyor.

8. Boğaziçi Zirvesi; Kadın Girişimciliği, Genç Liderler Jenerasyon Z, Mülteci Sorunu -İnsani Yardım, Üniversitelerin Geleceğin İnşaasındaki Önemi gibi konu başlıklarıyla 125  yabancı 176 türk konuşmacı sorunlara çözüm yolları hedefliyor.

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder