16.1.17

3. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması-Yılmaz Parlar


Piyano Piyano Yarışmasında süper ödüller 

Katılımcıların birbirleriyle etkileşimde bulunabilmeleri ve sanatsal tecrübelerini paylaşabilmelerini, müziğin evrenselliği aracılığıyla kardeşlik, dostluk, sanat sevgisi gibi olumlu duygu ve davranışları aşılamayı, klasik müzik ve piyanoya olan ilgi ve sevgilerini paylaşmalarını, kazanmalarını, uluslararası müzik etkinliklerinde başarılı olmalarını sağlayacak tecrübeler artırmayı amaçlayan Sion Uluslararası Piyano Yarışmasının 3.ncüsü 13-19 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

3. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nın tanıtımı kapsamında basın toplantısı 12 Ocak 2017 perşembe günü Notre Dame de Sion Lisesinde geçekleşti.

Basın toplantısına, Yarışma Başkanı Fransız Müdür Yann de Lansalut, Jüri Başkanı Vahan Mardirossian, yarışmanın Onur Kurulu üyeleri Süher Pekinel, Orçun Orçunsel, Saba Sümer ve Emmanuelle Beaufils katıldılar. 

Dünyanın dört bir yanından uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getirmek hedefli yarışmada jüri üyelerin tanıtıldığı toplantıda; Yarışma Başkanı Yann de Lansalut, üyelerin daha geniş kıtalara yayılmayı planladıklarını söyleyerek  "İlk yarışmada Asya ağırlığı vardı, Fransız ve Türk üyelerin dışında. İkinci yarışmada Rusya ve Avusturya'dan jüri üyelerimiz vardı. Üçüncü yarışmada ise Amerika ve Japonya'ya da genişlemiş olduk. İstiyoruz ki jüri üyeleri tartışma götürmeyecek düzeyde ve uluslararası olsun."dedi. 

2013 yılı itibarı ile Alink-Algerich Vakfının üyelerinden birisi olan, Yarışma Organizasyon Kurulu; 2013 yılında yapılan yarışmanın jüri üyesi  2015 ve 2017’deki yarışmalara Fransa’dan danışman ve 2015’te öğrenci jürisi başkanı olarak katılan sanatçı Franck Ciup’un gözetim ve uzmanlığında çalışan 3. İstanbul Orchestra'Sion 

Uluslararası Piyano Yarışması Jüri üyeleri :Vahan Mardirossian (Jüri Başkanı), Piyanist Frédéric Chiu, Jean-Yves Clément Yazar, Yabancı Festival Düzenleyicisi, Piyanist Tamayo Ikeda, Piyanist Gülsin Onay,, Piyanist Pierre Réach, Piyanist Emre Şen,

Müziğe gönül vermiş çok sayıda genci bir araya getiren ve beğenilerine başvurulan öğrenci jürisinede devem edileceği festivalin basın toplantısında konuşan Ermenistan Ulusal Oda Orkestrası'nın Müzik Direktörü  "Frederic Chiu, Pierre Reach, Tamayo Ikeda, Gülsin Onay'ın da aralarında bulunduğu bir jürimiz var. Hem yetenekleri, hem sanat kaliteleri açısından son derece değerli üyelerimiz. 2015 yılı yarışmasına 150 kadar başvuru oldu ve adayların düzeyleri gerçekten çok yüksekti. Bu nedenle seçim yaparken yalnız iyi piyano çalan adayı değil, müziği ile bir şeyler anlatan adayları seçmeye çalıştık. 2015 yarışmasının yeniliklerinden olan orkestra ile final ve öğrenci jürisi bu sene de devam edecekir. Jüriyi ele alacak olursak 2017 Piyano Yarışması'nın üyeleri kısmen yeniledi, böylece yeni jüride Japonya, Fransa, Türkiye ve Amerika'dan üyelerimiz olacak.” İfadelerinde bulundu.

Süher Pekinel “Bir piyanist ve Notre dame de Sion'lu olarak yarışmanın jüri üyesi ve şimdi de Onur Kurulu üyesi olmaktan çok gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Uluslararası Piyano Yarışmaları günümüzde, genç piyanistlerin kendilerini tanıtmaları için vazgeçilmez hâle gelmiştir. Bu doğrultuda, İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması genç yeteneklerin kendilerini göstermeleri için kaçınılmaz bir olanak sunuyor.” 

Onur Kurulu üyesi, Orkestra Şefi Orçun Orçunsel çok kurumun yarışma düzenlediğini,  bu yarışmaların büyük bölümünün ikinci kez düzenlenmediğini söyledi. “2008'de Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin kurduğu bir orkestra olan Orchestra'Sion'nun, ülkemizde ve dünyada çok az örneği bulunur. Orchestra'Sion'nun piyano yarışması projesinin oluşumunda ve gelişiminde önemli katkıları vardır.Daha nicelerinin gerçekleşecek olması mutluluk verici. Üstelik bu yarışmanın finalinde çok önemli olan bir unsur olan orkestra var." dedi  Orçunsel, uluslararası bir sanatçıyı seçmek için, onun orkestrayla olan bağlantısının ve orkestra önünde sergileyeceği performansın değerlendirilmesinin çok önemli olduğunu ve   Orchestra'Sion piyano yarışmasının da bir orkestraya sahip olan yarışma olarak önemini vurguladı.

Ödüller hakkında bilgiler ; Birncilik Ödülü 10.000 $, İkincilik Ödülü 5.000 $, Üçüncülük Ödülü 2.500 $’dır. Birincilik Ödülü’nü alana birçok konser vermesi teklif edilecek olup, bunlar arasında: Notre Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu’nun yıllık programı çerçevesinde bir resital, Théâtre Saint Bonnet’de bir resital ( Bourges, Fransa), Lisztomanias’ın "Liszt’in Doğusu" 2018 Festivali’nde bir resital (Chateauroux, Fransa), Domaine Les Forges de la Vache’da doğaçlamalar dizisinde bir resital (Nièvre, Fransa), Vila-Seca 2018 Müzik Festivali’nde bir resitale katılım (Vila-seca, İspanya) bulunmaktadır. Kazanan yarışmacı daha sonra başka konserler de verebilir. Bu konserlerin listesi internet sitesinde düzenli olarak güncellenecektir. Jüri üyeleri adaylardan birine Cap Ferret Music Festivali Akademisi’ndeki ustalık sınıflarına katılmak ve Festivaldeki Genç Yetenekler konserlerinde yer almak üzere bir haftalık burs (ders ve konaklama), ayrıca konserin videosunu verecektir (Cap Ferret, Fransa). İlk üç ödülü kazananlara başka ek ödüller de verilebilecek olup, bunlar arasında mesela Notre Dame de Sion Lisesi Özel Öğrenci Ödülü veya Jüri üyelerinin onayladığı herhangi bir başka müzik ödülü yer alacaktır. Tüm ödüller yarışmanın kapanışı vesilesiyle düzenlenecek bir gala gecesinde verileceği söylendi. 

Yarışmaya Başvuru ise şöyle açıklandı ; İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’na aday olanların, Yarışma Organizasyon Kurulu’na gönderecekleri kayıt (DVD ya da görsel-işitseldosya şeklinde) üzerinden bir ön seçim yapılacaktır.
Bu kayıt, yarışma yönetim kuruluna en geç 1 Haziran 2017 tarihinde gönderilmelidir.
e-posta adresi: pianocompetition.ios@nds.k12.tr
posta adresi (damga tarihi geçerli olacaktır.):
Concours International de Piano - İstanbul - O’S
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye
34373 İstanbul – Türkiye

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder