1.6.16

Aujourd’hui la Turquie gazetesinin 11. yıl kutlaması-Yılmaz Parlar


Uluslar arası Mesajlar
Aujourd’hui la Turquie gazetesinin 11. yıl kutlamasında konsoloslar siyasiler tarihe geçecek mesajlar verdi.
Fransızca yayınlanan Aujourd’hui la Turquie gazetesinin 11. yıl kutlanmasına Bedri Baykam'ın kurucusu olduğu Piramid Sanat ev sahipliği yaptı. 30 Mayıs 2016 Pazartesi günü Aujourd’hui la Turquie gazetesinin imtiyaz sahibi Hüseyin Latif’in son kitabı "Yazarın Defteri" lansmanında yapıldığı etkinliğe, ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter, Belçika’nın İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem, Eski Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, Eski İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, Brezilya Konsolosu Paulo Roberto França, Aujourd’hui la Turquie gazetesinin Genel yayın yönetmeni, Notre Dame de Sion Fransız Kız lise Halkla ilişkiler  ve Kültür Sanat Direktörü Mireille Sadege, SİYAD Onursal Başkan Atilla Dorsay, başta olmak üzere, yerli yabancı basın mensubu, iş, sanat, politik dünyasının ünlü isimleri, akademisyenler elit tabakadan oluşan konuklar vardı.
Bedri Baykam, moderatörlük yaptığı lansman ve kuruluş yıldönümü etkinliğinde 2005 yılından itibaren Fransızca yayınlanan gazetenin 11. yılının kutlama vesilesiyle, bir araya gelen konuklara ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 
Bedri Baykam ABD’nin tarihi sloğanı Amerikan Bağımsızlık Bildirisi ve fener AB’nin “Birlik ve adalet ve özgürlük” “Özgürlük, eşitlik, kardeşlik” sloganları olduğunu anımsatarak konuşma platformuna , ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter’i,ve Belçika’nın İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem’i davet etdi.
Hepimizin Bildiği gibi ABD Özgürlük Anıtı’nın bir elinde fener bir elinde Bağımsızlık Bildirgesi vardır. Bağımsızlık tarih boyunca aydınlamanın ateşinden, aydınlanmış kişi anlamına gelir.
Kendi kitaplarımızda bilimin, sanatın, düşüncenin tarihi anlatılmadığı İstiklâl Savaşımızı vermemizi sağlayan halk hareketinden, bu hareketi besleyen yüzlerce yıllık bilim, sanat, düşünce birikiminden, medeniyetten bahsetmezsek tarih yazmış olamayız.
İşte ABD Tanrı'ya güveniriz görüşler doğruluğuna, dünyanın en yüce Yargıcı’nı tanık tutarak özgür ve bağımsız devletler olarak, savaş açmak, barış ilan etmek, antlaşmalar yapmak, ticareti düzenlemek ve diğer tüm bağımsız devletlerin yapabileceği her şeyi yapmak hakkına sahip olduklarını resmen açıklar ve ilan ederiz derler bilgilerinde. Bu bildirinin korunması için, Tanrı’nın inayetine tam bir güvenle, yaşamları, servetleri ve en kutsal varlık olan onurları üzerine ant içerler.
İşte o bilgirlenin temelinde İnsanlığı ilgilendiren olayların akışı içinde, bir ulus, kendini bir başka ulusa bağlayan siyasal bağları koparmak ve doğa yasalarının ve Tanrı’nın ona dünya devletleri arasında bağışladığı bağımsız ve eşit yeri almak gereğini duyduğu zaman, insanlığın yargısına duyduğu o yerinde saygı, o ulusu bu ayrılmaya zorlayan nedenleri açıklamakla yükümlü kılar.
Tüm insanlar eşit yaratılmışlardır; vazgeçilemez haklara sahiptirler; yaşam, özgürlük ve mutluluğa erişme hakları vardır. Bu hakları güvence altına almak amacıyla, insanlar kendi aralarında yönetimler kurarlar; bu yönetimler gerçek güçlerini, yönetilenlerin onamasından alırlar; herhangi bir yönetim biçimi, bu hedeflere ulaşmada köstekleyici olmaya başladığında, bu yönetimi değiştirmek ya da düşünmek, yeni bir yönetim kurmak ve bu yeni yönetimin yetkilerini ve dayandığı temelleri, güvenlik ve mutluluklarını sağlayacağına en çok inandıkları bir biçimde düzenlemek ve kurmak, halkın hakkıdır; aslında sağgörü, uzun bir geçmişi olan yönetimlerin sudan ve geçici nedenlerle değiştirilmemesini buyurur; bu yüzden insanların durumlarını düzeltmek amacıyla alışılagelen yönetim biçimlerini değiştirmek yerine, kötülüklere katlanmayı yeğlediklerini deneyimler göstermiştir; ancak sürekli aynı amaca yönelik, uzun bir yolsuzluklar ve zorbalıklar silsilesi, ulusu, mutlak bir despotizme sürüklemek niyetini açığa vurursa, o zaman böyle bir yönetimi yıkmak ve gelecekteki güvenlikleri için yeni koruyucular seçmek, o ulusun hakkı ve görevidir. 
Türkiye’de sanat ve düşünceyi özgürce üretmek, siyasetin yanlış mecralara sapmaması, baskı, terör ve şiddet haline ve yasaklar silsilesi haline gelmemesi Demokratik ve laik bir hukuk devleti oldukça sanatdan özgür düşünceden, özgür basından söz etmemiz gerekir.   
ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter, Belçika’nın İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem, Eski Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, Eski İstanbul Ticaret Odası  Başkanı Murat Yalçıntaş, Bedri Baykam yaptıkları konuşmaların ortak konusu;Türkiye’yi dış dünyaya nakleden düzenli olarak aylık yayınlanan Aujourd’hui la Turquie , Türkiye’nin Fransızca yayın yapan tek uluslararası gazetesinin fedakarca çalışarak Türkiye’nin ve Dünyanın sesini duyurmasına duyduğu takdiri dile getirmeleriydi.
Başkonsolos Henri Vantieghem  Aujourd’hui la Turquie gazetesinin çok zor şartlar altında çıkarabildiğinin farkındalığına dikkat çekti.
Türkiye Belçika ile ikili ilişkilerin ne kadar önemli olduğunun altını çizen konuşmasında bu gazetelerin önemine vurgu yaptı.
Eski İstanbul Ticaret odası Başkanı Murat Yalçıntaş iletişimin öneminden Barışın sevginin iletişim kurmaktan geçtiğini bunlarında bir aracı gazetenin olduğunu hatırlattı. 
Gazetenin imtiyaz sahibi Hüseyin Latif Genel yayın Müdürü aynı zamanda Notre Dame de Sion Fransız Kız lise Halkla ilişkiler-Kültür direktörü Dr. Mireille Sadege’in, profesyonel gazeteciler ve gönüllü öğretim üyelerinden oluşan Gazete çalışanların fedakarca çalışmalarıyla bu kadar yılı geride bıraktıklarını ifade ederek tüm ekip arkadaşlarına ve resepsiyonda destek veren sponsor firmalara teşekkürlerini, minnettarlığını sundu.
Eser sahibi Hüseyin Latif kitabını imzalayarak konuklara hediye etti.
Konuklar ikram edilen Hacı Bekir lokumları ve hediye edilen kitaplarını alarak uğurlandılar.
Aujourd’hui la Turquie gazetesinin takriben 5000 civarında abonesi mevcut yazılarında Türkiye’yi ve uluslararası ilişkilerini politik, ekonomik ve kültürel olarak işleyerek, Türkiye dışında Fransa’ Belçika İsviçre ve Kanada gibi ülkelerde dağıtmaktadır. Aynı zamanda entelektüel bir oluşum olarak değerlendirilen, Hava Yolları’nın Business ve Premier class yolcularına sunulan bir gazetedir.  

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder